بازسازی برند؛ روح تازه‌ای که در کالبد سازمان دمیده می‌شود

برند سازی مجدد

برند سازی مجدد

در سال‌های اخیر شاهد تغییراتی در ظاهر و عملکرد برخی برندهای بزرگ نظیر بانک سامان ، ملت و… بوده‌ایم؛ تغییری که به یکباره موجی را در حوزه بازسازی برند ایجاد و سایر سازمان‌ها را نیز به بازسازی برندشان ترغیب کرد. رنگ، لوگو، لباس پرسنل و… مواردی بود که برخی از این سازمان‌ها درصدد تغییر آن برآمدند، اما در بسیاری از موارد، تغییری در نحوه ارائه محصول و خدمت دیده نشد.
به گزارش نامه نیوز، این مسئله نشان از آن دارد که این شیوه بدون استراتژی و تحقیقات هدفمند و صرفا برای جا نماندن از رقبا صورت گرفته است. وقتی برندسازی مجدد ناقص و بدون استراتژی انجام شود، در برخی موارد خسارت جبران‌ناپذیری به سازمان وارد می‌کند. درباره مبحث بازسازی برند با رضا مهدوی، مدیر برند همراه اول و مشاور حوزه برند به گفت‌وگو نشسته‌ایم. در این گفت‌وگو مهدوی که سابقه طولانی در حوزه مشاوره برند دارد، به سوالات فرصت امروز پاسخ می‌دهد

تعریف شما از برندسازی مجدد یا Rebranding چیست؟

مبحث برندسازی مجدد در کشور ما به درستی تعریف نشده است. برخی از مدیران گمان می‌کنند اگر رنگ سازمانی یا لوگوی‌شان را عوض کنند برندسازی مجدد انجام شده است. اساسا برندسازی مجدد، از بازنگری در استراتژی شروع می‌شود، یعنی اول باید چارچوب‌های استراتژی برند بازتعریف شود. چارچوب استراتژی، به طراحان کمک می‌کند تا نسبت به بازنگری روی هویت بصری اقدام کنند. در حقیقت هویت بصری سازمان باید بیان‌کننده جوهره و ارزش‌های برند باشد.
برخی تصور می‌کنند‌ اگر فقط ظاهر سازمان را تغییر دهند نشان‌دهنده این است که سازمان‌شان تغییر کرده یا به روز شده در حالی که همان محصولات قبلی را با همان اشکالات قبلی به بازار عرضه می‌کنند، سیستم توزیع‌شان همان سیستم قدیمی است و نحوه برخورد کارکنان تغییری
نکرده است.

هیچ چیزی را در سازمان تغییر نمی‌دهند و تنها چیزی که تغییر می‌کند المان‌های بصری است. مطمئنا با این وضعیت هیچ‌وقت برندسازی مجدد موفق اتفاق نمی‌افتد.

در حقیقت برندسازی مجدد مانند روح تازه‌ای است که در کالبد سازمان دمیده می‌شود و آینده کسب‌و‌کار را تضمین می‌کند. اگر تحقیقات و روند صنعت نشان می‌دهد که با وضعیت فعلی، سازمان آینده تضمین‌شده‌ای ندارد و ممکن است برند در آینده رو به افول برود و نتواند با رقبای چابک فعلی و آتی رقابت کند، لازم است تا استراتژی برند بازتعریف شود.

سازمان‌هایی که قصد دارند به این مهم بپردازند لازم است ابتدا تحقیقات جامعی پیرامون برندشان، رقبا و روند صنعت داشته باشند. البته ممکن است تحقیقات نشان دهد که استراتژی فعلی موفق بوده و نیازی به تغییر یا اصلاح استراتژی نیست و با روند فعلی موفقیت سازمان تضمین می‌شود، اما هویت بصری نیازمند بازنگری است. برای مثال لوگو یا رنگ فعلی، نیازهای تیم تبلیغات را پوشش نمی‌دهد یا طراحان را با چالش‌هایی رو‌به‌رو می‌کند، در این صورت می‌توان تنها المان‌های بصری را اصلاح کرد و نیازی به تغییر در جایگاه و استراتژی برند نیست.

سازمان چگونه به بازار اعلام می‌کند که درحال تغییر است؟

تغییرات هویت بصری مانند رنگ، لوگو، شیوه عکاسی، وب‌سایت و غیره سیگنالی است که به بازار می‌گوید: «ما تغییر کرده‌ایم». با این تغییر ظاهری، سازمان می‌خواهد به مخاطبان خود بگوید که مانند قبل نیست و قرار است مشتریان تجربه جدیدی از برند داشته باشند. اگر آن شرکت نوآوری نداشته، دیگر از امروز نوآوری دارد، البته نوآوری، لزوما به معنای ارائه محصولات جدید نیست و ممکن است نوآوری در سیستم توزیع باشد. اگر ما قبلا به مشتری اهمیت زیادی نمی‌دادیم، دیگر سعی می‌کنیم که شرایط ویژه‌ای را برای مشتریان‌مان فراهم کنیم. برای مثال برخی شرکت‌ها برای حصول اطمینان از اجرای صحیح استراتژی‌شان اقدام به راه‌اندازی فروشگاه‌های اختصاصی خودشان می‌کنند تا مشتریان بتوانند تجربه مورد انتظار از برند را داشته باشند.

برندسازی مجدد از چه نقطه‌ای باید شروع شود؟

برندسازی یک چرخه است که از تحقیقات، الگوبرداری و بررسی روند صنعت شروع می‌شود و پس از تدوین استراتژی، به ایجاد و توسعه هویت بصری و پیاده‌سازی استراتژی می‌رسد و پس از معرفی به بازار باید مدیریت شود و سپس دوباره به تحقیقات بازمی گردد تا مالکان و مدیران برند مطمئن شوند که می‌توانند در بازار بمانند. اگر برندینگ را به‌صورت چرخه نبینیم، سازمان دیر یا زود از گردونه رقابت حذف خواهد شد.

مبحثی که برخی مدیران در مورد برندینگ به آن اهمیت زیادی نمی‌دهند، این است که از دفتر مرکزی‌شان راجع به بازار قضاوت می‌کنند و برحسب آن قضاوت‌ها استراتژی سازمان را برای نخستین بار می‌نویسند یا استراتژی را بازنگری می‌کنند. بحث تحقیقات حرفه‌ای و جامع در خصوص برند موضوعی است که باید بیشتر به آن توجه شود. اطلاعات ورودی به سازمان در حوزه برند بسیار حیاتی هستند و پایه تصمیم‌گیری مدیران و مشاوران را برای تدوین استراتژی برند می‌سازد، از این رو تحقیقات حوزه برند باید با وسواس خاص و توسط افراد متخصص انجام شود.

صرفا با توزیع محدود تعدادی پرسشنامه، سازمان قادر به جمع‌آوری اطلاعات کافی و صحیح نیست و داده‌هایی که توسط این پرسشنامه‌ها به‌دست می‌آید، قابل استناد نیستند. اتفاقی که می‌افتد این است که سازمان، داده‌های اشتباه را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند و در نتیجه تحلیل اشتباه را اساس استراتژی برند خود قرار می‌دهد.

برندسازی مجدد را باید به عهده چه کــسانی گذاشت؟

برندسازی مجدد را یک گرافیست یا یک شرکت تبلیغاتی نمی‌توانند به تنهایی انجام دهند. پروژه بازسازی برند باید حتما توسط یک آژانس که در حوزه برند تخصص دارد انجام بشود. آژانس‌های تبلیغاتی بیشتر روی طراحی و پیاده‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی و مواردی از این دست تمرکز دارند. بر این اساس نقطه تقابل برند و تبلیغات این است که برند می‌خواهد سازمان را در چارچوب نگاه دارد و تبلیغات می‌خواهد چارچوب‌ها را بشکند و مدیریت این دو در کنار هم کار آسانی نیست. آژانس‌هایی که به‌صورت تخصصی در حوزه برند فعالیت می‌کنند می‌توانند در این حوزه کمک کنند، چون نگاه آنها به حوزه برند، نگاه استراتژیک است نه نگاه تبلیغاتی و این البته به این معنا نیست که آژانس تبلیغاتی نمی‌تواند این بخش را توسعه دهد.

شاید الان برای آژانس‌های تبلیغاتی موجود فرصت خوبی باشد که بیایند این بخش از کسب‌ و‌ کارشان را توسعه دهند و یک واحد جدید کسب‌و‌کار به نام «دپارتمان برند» در زیرمجموعه‌شان ایجاد کنند.

چه وقت یک سازمان احساس می‌کند که باید این اتفاق برایش بیفتد؟ هر وقت که از لحاظ مالی ضرر ببیند باید این کار را بکند؟

نه؛ فاکتورهای مختلف زیادی دخیل است. سازمان‌ها باید به‌صورت ادواری کار تحقیقات برند و بازار را انجام دهند و حسب شرایط کسب‌و‌کار، روند صنعت، نیاز بازار و مواردی از این دست، در صورت نیاز، اقدام به برندسازی مجدد کنند. نیاز است که شرکت همیشه بداند کجا ایستاده و قدم و حرکت بعدی چیست. حتما نباید یک بحران پیش بیاید یا ضرری متوجه سازمان بشود تا به فکر برندسازی مجدد بیفتد.

منبع: فرصت امروز

لینک خبر

رضا مهدوی مصاحبه با ام بی ای نیوز کتاب واژه نامه برند

مصاحبه با ام بی ای نیوز

ام بی ای نیوز:

 واژه‌نامه‌ منبعی مرجع است که اطلاعاتی راجع به گروهی از اشکال زبانی شامل کلمات، عبارات، کلمات اختصاری‌ و… را به مخاطبان ارائه‌ می‌کند. معنای این واژه ها به مانند راهنمایی برای ارتباط بهتر میان مخاطبان عمل می‌کنند. همگی ما برای ایجاد یک ارتباط بهتر نیاز به پیام‌ها و زبانی مشترک داریم. حال گردآورندگان “کتاب واژه نامه برند” عنوان می‌کنند: همواره یک مشکل ارتباطی میان مشاوران و مدیران ارشد برندها و صاحبان کسب‌ و کار در ایران وجود داشته است. این مشکل عدم وجود یک زبان مشترک میان آن‌هاست.
بهترین راه‌حل این مشکل گرد‌آوری و ایجاد یک واژه نامه برند است. واژه‌نامه‌ای که این زبان مشترک را بین مشاوران و مدیران برند و صاحبان کسب‌ و کار ایجاد‌ می‌کند. به تازگی کتاب واژه‌نامه برند توسط “انتشارات گردون سپهر” برای ایجاد این زبان مشترک منتشر شده است. واژه‌‌های این کتاب به همت دو تن از فعالان حوزه مشاوره برند “رضا مهدوی” و “محمد قاضی‌ زاده” گردآوری و ترجمه شده‌اند. با رضا مهدوی یکی از این گرداورندگان کتاب گفتگوی صمیمانه‌ای درباره این واژه‌نامه داشتم.

با چه انگیزه‌ای این کتاب را گردآوری کرده‌اید؟
حوزه فعالیت ما مشاوره برند است. در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده‌ایم. بر اساس این تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که مشکلی اساسی میان مشاوران برند و بازاریابی و صاحبان کسب‌ و کار در کشور وجود دارد. مشکل اساسی؛ نبود زبان و ادبیاتی مشترک میان این دو گروه است. در نتیجه به‌ دلیل‌ نبود این زبان مشترک، پیام‌های مناسبی میان آن‌ها منتقل نشده و آن‌ها حرف هم را درک نمی‌کنند. این مشکل، ما را به فکر جمع‌آوری مجموعه ای از واژه‌های حوزه برند و بازاریابی‌ و یافتن معادل‌های مناسب برای این واژه‌ها در زبان فارسی انداخت.

برای یافتن این معادل‌ها وسواس زیادی را به خرج دادیم. معادل‌هایی که تمامی جوانب و معانی آن واژه را دربر بگیرد. برای این مجموعه نیاز به منبعی مناسب داشتیم. این منبع کتاب واژه‌نامه‌ی شرکت اینتربرند بود. این شرکت نیز براساس تحقیقات از منابع مختلفی تمامی واژه‌های این حوزه را جمع‌آوری کرده بود. ما از این کتاب به عنوان منبع اصلی استفاده کردیم. البته کار ما به دلیل یافتن معادل‌های مناسب برای این واژه‌ها مشکل تر از گروه اینتر‌برند بود. این پروژه ۲ سال طول کشید و در نسخه آخر برخی واژه‌ها به این منبع اضافه و کم شد.

تفاوت‌ این کتاب با کتاب‌های مشابه در بازار چیست؟
کتاب‌های مشابه‌ بسیاری در این حوزه چاپ شده است. شاید بهترین روش برای پی بردن به تفاوت این کتاب با کتاب‌های مشابه در بازار مطالعه چند صفحه ازاین واژه‌نامه‌ است. با مطالعه کتاب‌های مشابه متوجه کیفیت ترجمه و انتخاب معانی و معادل‌های واژه‌ها خواهید شد. در اکثر کتاب‌های مشابه وسواسی که ما برای ترجمه و انتخاب معادل‌ها در نظر گرفتیم، صورت نگرفته‌ است. انتخاب معادل‌های این واژه‌ها، به دلیل ساختن زبانی مشترک اهمیت ویژه‌ای دارد. این گروه از کتاب‌ها به عنوان منبعی مهم میان اعضای گروه مشاوران برند در نظرگرفته می‌شوند. در نتیجه کسانی که علاوه بر شناخت کامل زبان مبدا و مقصد به این رشته تخصصی (مشاوره‌ برند و بازاریابی) تسلط کامل دارند باید اقدام به ترجمه این گروه از کتاب‌ها کنند.

همچنین ما وسواس خاصی در انتخاب واژه‌ها و ترجمه باکیفیت آ‌ن‌ها داشتیم. به نظر من همین عامل تفاوت این کتاب با موارد مشابه‌ها آن در بازار شده است. مطمئنا این کتاب اشکالاتی نیز دارد. ولی با توجه به فعالیت مداوم ۲ساله‌ای که برای این پروژه اختصاص دادیم به نظرم خروجی قابل قبولی بدست‌ آوردیم. ما سعی‌خواهیم کرد در نسخه‌های بعدی دامنه لغات و اصلاحات را افزایش دهیم. نسخه‌های بعدی این کتاب به‌ روز رسانی خواهد شد. در نتیجه اگر واژه‌ای جدیدی را از طرف کسانی که این کتاب را مطالعه کرده‌اند دریافت کنیم حتما در نسخه‌های بعدی استفاده‌ خواهیم کرد.

ترجمه و گردآوری این واژه‌ها چه کمکی به مشاوران حوزه برند و بازاریابی می‌کند؟
این کتاب زبانی مشترک را میان مدیران و مشاوران حوزه برند و بازاریابی و صاحبان کسب‌وکار خلق خواهد کرد. همانطور که می‌دانید برای رسیدن به ارتباطی موثر باید پیام‌های مناسب و مشترکی میان فرستنده و گیرنده تبادل‌ شود. در نتیجه هر دو گروه با مطالعه این کتاب می‌توانند به این پیام مشترک در ارتباط با هم برسند. این دو گروه باید بدانند درباره چه مفاهیم و واژه‌هایی صحبت می‌کنند. برای درک‌ مفاهیم این کتاب کمک به سزایی به آن‌ها خواهد کرد. برای مثال برداشت بسیاری از صاحبان کسب‌ و کار از مفهوم واژه ی برند، فقط لوگو است. شاید زمانی مفهوم برند، فقط لوگو بوده ولی معانی این واژه در طول زمان بسط داده شده است. در این کتاب درباره این مفاهیم، توضیحات کاملی داده‌ شده است.

به نظر من این کتاب نقشی اساسی در ارتباط بهتر و موثرتر میان مشاوران و مدیران حوزه برند و بازاریابی و صاحبان کسب‌ و کار ایفا خواهد کرد. بعد از مطالعه این کتاب افراد اصلاحات این حوزه را به نامی واحد صدا خواهند کرد. در حال حاضر از برخی مفاهیم‌ برداشت‌های متفاوتی می‌شود. برای مثال برخی واژه Merchandising ا را چیدمان کالا معنی‌ می‌کنند، درصورتی که این معنی تنها بخشی از این واژه را دربر می‌گیرد. به نظر ما بازارآرایی تمامی ابعاد این واژه را دربر می‌گیرد. وسواس زیاد در انتخاب معانی درست به این دلیل بود که این کتاب یک مرجع در حوزه برند محسوب می‌شود و این دغدغه که قرار است واژه‌های برند با این نام‌ها شناسایی شوند ضرورت را دو چندان کرد.

سخن آخر: لازم می‌دانم از جناب آقای محمدرضا رحیم مدیر انتشارات گردون سپهر به خاطر حمایت بی دریغشان در چاپ این کتاب تشکر ‌کنم. همچنین از آقایان اسماعیل مهاجری، پرهام یگانه‌ و آرمین انصاری که در بازخوانی این کتاب به ما کمک کردند سپاسگذارم.
درآخر باید بگویم: وسواس زیاد در انتخاب معانی، مزیت رقابتی این کتاب با موارد مشابه در بازار محسوب می ‌شود. درنتیجه مطالعه‌ این کتاب را به تمامی دوستانی که در این حوزه فعال هستند پیشنهاد می‌کنم. همچنین این کتاب برای دانشجویان مدیریت اجرایی نیز مفید خواهد بود.

گفتنی است؛ این کتاب ۱۷۴ صفحه‌ای در تیراژ یک هزار نسخه با بهای ۱۲۰۰۰ هزار تومان از طرف انتشارات گردون سپهر منتشر شده است.

mbanews.ir _ واحد خبر _ نرگس فرجی
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

لینک خبر

تندیس حقوق برند - همراه اول

تندیس حقوق برند – همراه اول

تندیس حقوق برند – همراه اول

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، اولین کنفرانس تخصصی حقوق برند در ایران روز پنج شنبه ۵ دی ماه به همت دبیرخانه دائمی کنفرانس تخصصی حقوق برند و با حضور دکتر غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، حسن کاظمی قمی مشاور اقتصادی وزارت امور خارجه و جمعی از اساتید و کارشناسان در مرکز همایش های بین المللی نیایش برگزار شد.

در این کنفرانس یک روزه که با هدف ایجاد ساختار اقتصاد رقابتی سالم و تشویق صاحبان برند برای ارائه محصولات و خدمات با کیفیت برتر، تبیین نقش اساسی و تعیین کننده برند در رشد و نوآوری و سودآوری و ادامه حیات اقتصادی بنگاهها برگزار شد، از برندهای برگزیده تقدیر به عمل آمد.

این گزارش می افزاید: در مراسم مذکور دکتر غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به حفظ ارزش برند گفت: برند و نشان های تجاری باید بتوانند قابلیت اجاره و هم قابلیت معامله را در بازار بورس داشته باشند.

برگزاری پانل های تخصصی و کارگاههای آموزشی از دیگر برنامه های این کنفرانس تخصصی برند بود. در این مراسم پس از ارزیابی های بعمل آمده، همراه اول به دلیل فعالیت های گسترده در حوزه برند و نیز حمایت از حقوق برندهای ایرانی، تندیس حقوق برند را دریافت کرد و مورد تقدیر قرار گرفت.

لینک خبر

مصائب برندسازی در ایران

مصائب برند سازی در ایران

مصائب برند سازی در ایران

مدیر برند شرکت همراه اول با بیان اینکه در ایران، برندسازی، درک نشده است، تاکید کرد در مسیر برندسازی در کشور مشکلات عمده وجود دارد.

به گزارش آفتاب ری به نقل از ستاد خبری هشتمین کنفرانس برند، رضا مهدوی با تاکید بر اینکه در ایران تمرکز بر روی تولید محصول است، ادامه داد: متاسفانه در کشور ما، کسی به فکر برندسازی و ارائه محصولات و کالاها با برند نیست. این درحالی است که کشورهای دیگر، با قدرت در این عرصه کار کردند و درآمدهای آنان از برندسازی از بودجه درآمد نفتی کشور ما بیشتر است.

 وی همچنین به نقش برندسازی در توسعه صادارت اشاره کرد و گفت:  ایجاد برند موفق، باعث می شود وارد بازار جهانی شویم و بتوانیم با رقابت، بازار جهانی را با محصولات ایرانی، تسخیر کنیم. نباید فراموش کرد هر محصولی که تولید می شود، مشابه آن در بازار، وجود دارد. تنها موضوعی که باعث تفاوت دو محصول مشابه می شود، داشتن برندی شناخته شده است.

با این حال ، مهدوی تاکید دارد در مسیر برندسازی در ایران مصائب و مشکلات بسیاری وجود دارد. وی توضیح داد: در ایران اولین مشکل در برندسازی، نبود قانون شفاف است. به لحاظ حقوقی، صاحبان صنایع نمی توانند با خیال آسوده فعالیت کنند، چرا که ممکن است محصول دیگری دقیقا با برندی مشابه در بازار توزیع شود و بخشی از سهم درآمدی برند اصلی را از آن خود کند.

مهدوی همچنین گفت: دانش برند در ایران نوپاست و بسیاری، برندسازی را با طراحی گرافیک یکی می دانند. برای همین بدون بررسی دقیق، تنها با الگوگیری از برندهای خارجی و بدون توجه به پارامترهای بومی سازی، برندی را طراحی می کنند که در نهایت با شکست روبرو می شوند.

مشاور عالی ستاد برگزاری هشتمین کنفرانس بین المللی برند تاکید کرد برندسازی، کاری بسیار فراتر از طراحی لگو است. در واقع برند بر اساس هویت محصول و سازمان باید طراحی شود. متاسفانه در این مقوله هنوز شرکت ها اطلاع و آموزش دقیق و درستی ندیده اند.

 شایان ذکر است هشتمین کنفرانس بین المللی برند به عنوان مهمترین و معتبرترین رویداد حوزه برند کشور، در روزهای ۱۱ و ۱۲ اسفند ماه جاری در محل مرکز همایش های بین المللی رازی در تهران برگزار می‌شود.

لینک خبر

«واژه‌نامه برند» به بازار آمد
کتاب «واژه نامه برند» به همت رضا مهدوی و محمد قاضی‌زاده توسط انتشارات گردون سپهر منتشر شد.

واژه نامه برند به بازار آمد

واژه نامه برند به بازار آمد

رضا مهدوی، مدیریت برند و تبلیغات اپراتور سوم، گردآورنده و مترجم این کتاب در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: همیشه یکی از مشکلات و دغدغه‌های حوزه کسب و کار و برندسازی، نبود یک زبان مشترک میان مشاوران، مدیران برند و بازاریابی و مدیران ارشد سازمان‌ها بوده است. این دغدغه موجب شد تا به فکر گردآوری و ایجاد یک فرهنگ واژگان برند بیفتم. در فاز اول شروع به بررسی منابع فارسی و انگلیسی موجود کردیم و در قالب یک پژوهش دو ساله واژگان حوزه برند را جمع‌آوری و ترجمه کردیم. البته مهم‌ترین منبعی که در طول دوره پژوهش به آن رسیدیم، فرهنگ واژگان «اینتر برند» بوده است.

وی افزود: یکی از معضلات عمده کتاب‌های این‌چنینی، عدم انتقال درست پیام و واژه‌سازی مناسب است. در خصوص کتاب‌های تخصصی، برای ارائه یک ترجمه مناسب علاوه بر داشتن دانش ترجمه و تسلط بر زبان مبدا و مقصد، لازم است تا مترجم تجربه و تسلط کافی بر موضوعات مطرح‌شده در کتاب را داشته باشد. این کتاب زبان مشترک مشاوران و مدیران برند و صاحبان کسب و کار است.

مهدوی ادامه داد: در تدوین این کتاب به همراه محمد قاضی‌زاده از متخصصان حوزه برند، تلاش کردیم بهترین معادل‌های فارسی را برای اصطلاحات انتخاب و روان‌ترین ترجمه ممکن را ارائه دهیم. مخاطبان این کتاب، مدیران برند، تبلیغات و بازاریابی، مدیران عامل شرکت‌ها و دانشجویان رشته‌های مدیریت اجرایی، بازاریابی و بازرگانی هستند.

این کتاب به تازگی توسط انتشارات گردون سپهر منتشر شده و از طریق فروشگاه اینترنتی کتاب فردا هم قابل تهیه است.

لینک خبر

نشست هم اندیشی هشتمین کنفرانس بین المللی برند

نشست هم اندیشی هشتمین کنفرانس بین الملی برند

نشست هم اندیشی هشتمین کنفرانس بین الملی برندبرگزار شد

نشست هم ­اندیشی هشتمین کنفرانس بین­المللی برند که طی روزهای یازدهم و دوازدهم اسفند ماه در سالن همایش­های رازی تهران بر­گزار می­شود با حضور برخی از اعضای شورای سیاست­گذاری کنفرانس و جمعی از مسئولین اتاق­های بازرگانی و تشکل­های اقتصادی، در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

به گزارش سرویس اقتصادی اتاق خبر و به نقل از ستاد خبری هشتمین کنفرانس بین المللی برند:

مهندس افشین نامورپور مشاور عالی و مدیر امور اتاق­ها­ی بازرگانی و تشکل­های اقتصادی و رئیس شورای راهبری رسانه­ای هشتمین کنفرانس بین المللی برند، در ابتدای این هم­اندیشی گفت:

در کنفرانس هشتم که با رویکرد حمایت از تولید ملی و توسعه صادرات برگزار خواهد گردید، در تلاشیم با همکاری اتاق­های بازرگانی و سایر تشکل­های اقتصادی بخش خصوصی، از یک طرف بستر لازم در حوزه حاکمیتی چه در بعد قانون­گذاری و چه در بعد اجرایی در دستگاههای دولتی را هموار نماییم و از طرف دیگر، کنفرانس در تلاش است تا فعالان اقتصادی با توجه جدی تر به مقوله برندسازی، از این ابزار کارآمد برای کسب سهم بیشتر بازارهای داخلی و صادراتی به نحو مطلوب تری بهره­ مند گردند.

وی افزود: یکی از مهمترین دلایل عدم توفیق تولیدکنندگان کالاهای ایرانی از کسب سهم بازار ۷۵ میلیونی داخلی و جولان کالاهای خارجی در بازار کشورمان، عدم توجه به برندسازی است چرا که تولیدکنندگان خارجی با بهره گیری از تکنیک های پیشرفته برندسازی و با استفاده از تمام ابزارهای علم روانشناسی، جامعه شناسی و بازارشناسی و…  و مدنظر قرار دادن ذائقه و معیارهای فرهنگی، ذهن مصرف کنندگان را به طرف کالاهای خود معطوف نموده و چنان محبوبیت و تصویر جذابی برای برند هایشان ایجاد میکنند که مصرف کنندگان، اغلب حتی بدون مقایسه بین کیفیت و قیمت کالاهای وطنی با کالاهای مشابه خارجی، پیشاپیش تمایل به خرید کالاهای خارجی دارند و این پندار غلط شکل گرفته که “هر چیزی خارجی باشد، لزوما بهتر و مرغوب تر است” تا حدی که بسیاری از محصولاتی که به دست توانمند ایرانیان ساخته می شود، با مارک و برند های خارجی در کشورمان به فروش میرسد…!

وی در ادامه اظهار داشت: تولیدکنندگان خارجی در حالی از بازار ما، سود کسب می­­کنند که برای رساندن کالاهایشان به ایران، مجبور به پرداخت هزینه­های بالایی برای حمل و نقل و تعرفه­های گمرکی هستند و با این وجود، باز هم گوی سبقت را از تولیدکنندگان ایرانی می ربایند…

نامورپور تاکید کرد: همه این ها اهمیت و ضرورت پرداختن جدی به مقوله مهم برندسازی به عنوان یک ابزار کارآمد برای حمایت از تولید ملی را مورد توجه قرار می­دهد.

 دکتر حسن شریفی، دبیر هشتمین کنفرانس بین المللی برند در این نشست گفت:

با توجه به نقش مؤثر اتاق­های بازرگانی در اقتصاد ملی، بایستی مسئولیت مهمی در شکل­گیری برند به صورت اساسی و علمی را بر عهده بگیرند.

وی افزود: باید کمیسیون تخصصی برند در اتاق بازرگانی تشکیل شود تا از این طریق فعالیت برندسازی در سطح ملی به طور اصولی شکل بگیرد چرا که شکل گیری برند زمان بر است و نیازمند تشکیلات منظم و انضباط تعریف شده می­باشد که این مساله  را می­توان از اتاق بازرگانی انتظار داشت.

 وی گفت: اگر انتظار داریم که کنفرانس برند به نتیجه برسد پی­گیری اهداف و برنامه­های کنفرانس مورد نیاز است و اصولاً شکل­گیری یک جریان توسعه­ای نیازمند درک متقابل و همه جانبه و علمی است.

مهندس محمدرضا انبیائی، رئیس کمیته تدوین استاندارد ملی برگزاری گردهمایی های ایران و دبیر اجرایی هشتمین کنفرانس بین المللی برند، ضمن تشریح برخی از اقدامات صورت گرفته برای برگزاری این رویداد مهم ملی و بین المللی، برخی از پانل ها و کارگاه های برنامه ریزی شده برای کنفرانس هشتم را بدین شرح اعلام نمود:

 “نقش اتاقهای بازرگانی و تشکل های اقتصادی در برندسازی”، “نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در توسعه صادرات برندهای ایرانی”، “اهمیت بانک، بیمه و سرمایه گذاری در توسعه صادرات برندهای ایرانی”، “نقش تحقیق و توسعه در ایجاد، ثبت و گسترش برند”، “تحلیل عوامل مؤثر در برندینگ سلامت”، “اهمیت برندسازی در شکوفایی اقتصاد ورزش” و کارگاه تخصصی” ای-برندینگ (برندسازی در فضای الکترونیکی)” و …

در ادامه دکتر سید رسول رنجبران، رئیس شورای سیاست گذاری هشتمین کنفرانس بین­المللی برند و نماینده اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در کمیسیون تخصصی برند کشور گفت:

مساله برند در سطح ملی مغفول مانده و هم اکنون که در آستانه برگزاری هشتمین کنفرانس بین المللی برند هستیم باید هفت دوره گذشته را ارزیابی کنیم و با تحلیل وضعیت موجود از طریق برنامه­ریزی مناسب به وضعیت مطلوب برسیم.

وی افزود: مشکلات ساختاری در کشور ما زیاد است و در رأس آن دولت بزرگ و ناکارآمد است و در این شرایط کشور، طرح مباحث تخصصی برند ضروری است.

وی در ادامه اضهار داشت: در بازار جهانی رقابت بین برندها است، برند یک کالا نیست، یک مفهوم است که به دنبالش کیفیت، صادرات، اشتغال و سایر موضوعات اجتماعی را به یدک می­کشد.

     وی گفت: متأسفانه به دلیل اینکه کالاهای ایرانی، شناخته شده نیستند، بسیاری از محصولات کشورمان را در خارج از کشور با برندهای دیگر عرضه می­کنند و این مسئولیت ما را بسیار سنگین می­کند تا با برگزاری کنفرانس­های تخصصی و طرح مباحث اساسی این مشکل را برای اقتصاد ملی حل کنیم.

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و اصفهان افزود: اینکه اتاق بازرگانی بایستی وارد مسأله برند شود تردیدی نداریم اما باید فقط در عرصه سیاستگذاری، هدایت و نظارت، فعالیت کند و حتی در مسأله آموزش هم وارد نشود و تنها کار ممیزی را در اختیار داشته باشد و مابقی امور را به شرکت­های توانمند بخش خصوصی که در این زمینه وجود دارند بسپارد.

 دکتر احمد شعبانی­فرد، نماینده بانک جهانی در بهبود فضای کسب و کار ایران و عضو کمیته علمی هشتمین کنفرانس بین­المللی برند اظهار داشت:

به نظر می­رسد نبود برند معتبر در ایران به دلیل وضعیت نامناسب فضای کسب و کار در کشور باشد به گونه­ای در سال ۲۰۱۲ در رتبه­ بندی جهانی در بین ۱۸۳ کشور رتبه ۱۴۷ را به دست آوردیم و سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۵۲ را کسب کردیم و این یعنی تنزل رتبه…!

وی گفت: این رتبه پایین، بیانگر آن است که در مجموع فاکتور­هایی که این رتبه را شکل می­دهند در وضعیت نامناسبی قرار داریم و باید برای آن فکر اساسی کنیم.

وی افزود: برند و کالای با کیفیت، حاصل دست و فکر انسان با کیفیت است و معنی آن این می­باشد که در بعد تربیت نیروی انسانی و آموزش، اهتمام جدی را می­طلبد و اگر این مسأله حل شود حتماً کالاهایی تولید خواهند شد که نفع آن به کل جامعه برمی­گردد.

نماینده انجمن ملی اخلاق کسب و کار در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: کار سخت نیست فقط عزم جدی می­خواهد و کار مداوم، تا به نتیجه برسیم وگرنه با کارهای مقطعی، عدم توجه به کیفیت نیروی کار و بدون توجه به مسأله تأمین اجتماعی و سایر مشکلات اداری و مالیاتی، موفقیت غیر ممکن است.

دکتر فاطمه دانشور، عضو شورای شهر تهران، رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی ایران و عضو شورای سیاستگذاری هشتمین کنفرانس بین­المللی برند گفت:

برای اینکه توجه به مسأله مهم برند، جدی گرفته شود نیازمند دبیرخانه دائمی هستیم تا کار از این کنفرانس به کنفرانس دیگر رها نشود و برنامه های کنفرانس در طول سال پیگیری و رصد شود تا اهداف آن محقق گردد.

وی افزود: متأسفانه به دلیل نبود یک دبیرخانه و متولی معتبر، در طول سال شاهد برگزاری همایش­ها و جلساتی که نشان برند را کیلویی می­فروشند هستیم به­گونه­ای که سالن­های برگزاری آنان پر است ولی سالن جلسات علمی و معتبر در این زمینه خالی است و این بیانگر آن است که برند برای فعالان اقتصادی مهم است و باید مراکز معتبر مثل اتاق­های  بازرگانی در این زمینه فعال شوند.

    عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و  تهران گفت: اگر بخواهیم وارد بازار جهانی شویم باید شرکت­های مسئولیت­­پذیر در مقابل جامعه داشته باشیم، برای مثال در شورای شهر تهران برای ده­ هزار شرکت طرف قرارداد شهرداری تهران این مسئولیت­پذیری را مصوب کردیم که امیدواریم نتایج آن به سایر مراکز و ارگان­ها تسری داده شود تا جامعه از آن نفع ببرد.

     دکتر شاهین فاطمی نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات صنایع نساجی و پوشاک ایران و عضو شورای سیاست­گذاری هشتمین کنفرانس بین­المللی برند در این نشست گفت:

باید بررسی کنیم چرا در هر رشته ۱۰ برند در کشور نداریم و متأسفانه برند­های شکل گرفته برای مثال در صنعت نساجی تعطیل شده­اند، در کشور­های دیگر وقتی برندی شکل می­گیرد به طرق گوناگون مورد حمایت دولت قرار می­گیرند.

     اما در ایران وقتی یک شرکت با تلاش و سرمایه­گذاری زیاد به نتیجه می­رسد و برند آن مطرح می­شود تازه اول گرفتاری با مراکز دولتی شروع می­شود.

 وی افزود: در این شرایط همه ترجیح می­دهند به دنبال فعالیت غیر رسمی و واردات بروند این در حالی است که تنها یک صدم منافع شکل­گیری برند به صاحب برند می­رسد مابقی اشتغال، تولید، رفاه عمومی و معرفی شدن کشور در سطح جهان است که تمام اینها به نفع منافع ملی کشور است.

 وی در ادامه اظهار داشت: جامعه برای موفقیت باید مسئولیت اجتماعی داشته باشد و دولت هم با برنامه­ریزی و حمایت، باید این مسئولیت اجتماعی را تقویت کند و خرید جنس داخلی یک مسئولیت ملی است که در کشور به دلایل گوناگون ضعیف شده است.

 وی گفت: به دلیل عدم وجود زیرساخت در کشور، زمانی گرفتن “ایزو” به راه افتاد و چند میلیون ایزوی مختلف فروش رفت که فقط ۲۰درصد آن به شرکتهای ایرانی رسید و ۸۰ درصد منافع آن به جیب شرکتهای خارجی صادر کننده رفت و هیچ نفعی برای تولید و اقتصاد ملی نداشت.

  وی افزود: گردش مالی و صنعت نساجی در اقتصاد ملی طبق گزارشهای رسمی ۱۳ هزار میلیارد تومان است ولی از این مبلغ فقط ۳ هزار میلیارد تومان آن از طریق تولید ملی انجام می­شود و ۱۰ هزار میلیارد تومان از طریق واردات و قاچاق است، معنی این ارقام آن است که فرصت بسیار زیادی برای اشتغال و افزایش رفاه ملی از کشور سلب شده است.

وی در پایان اظهار داشت: به جای تبلیغ صادرات، باید ابتدا به دنبال تبلیغ تولید کیفی داخلی برویم چرا که با تولید جنس مرغوب ایرانی هم جلوی واردات گرفته می­شود هم در نهایت صادرات شکل خواهد گرفت.

دکتر حسین میرمحمدصادقی، رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی و دانشگاه جامع علمی کاربردی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عضو شورای سیاست­گذاری هشتمین کنفرانس بین­المللی برند گفت:

در سالهای دهه ۶۰ و ۷۰ مسأله بسته­بندی نامناسب کالاهای ایرانی خیلی مسأله ساز بود و با طرح این مسأله در سطح گسترده، بالاخره تحولی قابل توجه در این عرصه اتفاق افتاد و به نظر می­رسد طرح مسأله برند در سطح گسترده نیز بتواند مشکل را حل کرده و صاحب برندهای معتبر در سطح منطقه و جهان بشویم.

وی افزود: بحث آموزش و فراهم کردن تحصیلات دانشگاهی در این زمینه می­تواند بسیار مؤثر باشد و به نظرم اگر به صورت جدی به این مسأله توجه کنیم حتماً موفق خواهیم شد.

مهندس عبدالحسین صادقی نایب رئیس اتاق بازرگانی مازندران و عضو پانل تخصصی اتاق­های بازرگانی و      تشکل­ها در هشتمین کنفرانس بین­المللی برند گفت:

برند را می­توان ایجاد کرد ولی حفظ برند از ایجاد آن به مراتب مهم تر است، در حالی که برنج ایرانی خودش برند است ما نتوانسته­ایم با برنامه­ریزی جامع و کامل در برابر برنج هندی مقابله کنیم.

مهندس مجید کشاورز مقدم نایب رئیس اتاق بازرگانی قزوین و عضو پانل تخصصی اتاق­های بازرگانی و      تشکل­ها در هشتمین کنفرانس بین­المللی برند گفت:

در گذشته برندهای ایرانی زیادی داشتیم و مردم به آن اقبال نشان می­دادند، باید آسیب­شناسی کنیم چرا مردم نسبت به کالای داخلی بی­توجه شده­اند و جای طرح این مسأله در کنفرانس برند است.

وی افزود: جلوگیری از قاچاق کالا، ساخت سریال­ها و برنامه­های صدا و سیما با ترویج کالاهای ایرانی، آموزش و پرورش در نقش­دهی به ذهن دانش آموزان و دولت با حمایت­های تشویقی از جمله عوامل اصلی شکل­گیری و حفظ و تقویت برند داخلی است.

در پایان، افشین نامورپور از همکاری صمیمانه و راهنمایی های ارزشمند رئیس و هیات رئیسه محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، رییس محترم کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و  نظارت بر اجرای اصل ۴۴ مجلس و سایر نمایندگان محترم، مسئولین اتاق های بازرگانی و تشکل ها به ویژه نایب رئیس محترم اتاق بازرگانی ایران و  نیز مسئولین شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر دستگاه ها و نهادها، در جهت برگزاری هرچه با شکوه تر کنفرانس هشتم، تشکر و قدردانی نمود.

همچنین در این نشست هم­اندیشی صدیقه سادات صنعت کار، مسئول کارگروه گردشگری ورزشی انجمن اقتصاد ورزش ایران و عضو پانل تخصصی برندسازی در ورزش ایران، رضا مهدوی مدیر برندینگ همراه اول و مشاور عالی دبیرخانه کنفرانس، و برخی از اعضاء پنل تخصصی “نقش اتاق­های بازرگانی و تشکل ها در برندسازی” در هشتمین کنفرانس بین الماللی برند، از جمله: محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی بجنورد، ابوالحسن خلیلی عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و تهران و عضو هیأت مدیره کانون انجمن­های صنایع غذایی ایران و حمیدرضا مؤمنی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان، و مشاور کمیسیون کشاورزی اتاق ایران حضور داشتند.

شایان ذکر است، هشتمین کنفرانس بین المللی برند به عنوان معتبرترین و قدیمی ترین کنفرانس حوزه برند کشور، روزهای ۱۱ و ۱۲ اسفندماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می گردد.

 علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به وب سایت رسمی کنفرانس به نشانی WWW.IRANBRANDHOUSE.IR  مراجعه فرمایند.

لینک خبر

چگونه استارت آپ خود را به یک برند قدرتمند تبدیل کنیم؟

استارتی برای برند کردن محصول

سرفصل ها:
برند چیست؟
نقش تحقیقات بازاریابی در برند سازی
تدوین استراتژی برند برای استارتاپ
طراحی و پیاده سازی هویت برند
پیاده سازی استراتژی برند در استارت آپ
چرخه مدیریت مدیریت برند
مطالعات موردی
تدوین یک استراتژی در کارگاه به صورت عملی
پیاده سازی استراتژی برند در ویدیو مارکتینگ

 

بر خلاف باور عموم، برندسازی، انتخاب نام و تبلیغات نیست بلکه تدوین و پیاده سازی استراتژی درست و مناسب، در جای جای کسب و کار است. در این کارگاه خواهید آموخت که چگونه یک استراتژی برند موفق تدوین کرده و آنرا پیاده سازی کنید. می آموزید که چگونه برند از درون سازمان شما ساخته می شود و برندهای بزرگ جهانی چگونه ساخته می شوند و پایدار می مانند.

 

کارگاه تخصصی استارتی برای برند شدن

کارگاه تخصصی برندینگ

زمان : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷ ساعت: ۱۶ الی ۲۰
مکان: تهران میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب تهران

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و مهلت ثبت نام برای حضور در این دوره ها، به این وبسایت مراجعه فرمایند.

مارکتاک – اولین برنامه تخصصی برندسازی و بازاریابی ایران

اولین برنامه مارکتاک با حضور یکی از بهترینهای صنعت برندینگ کشور ضبط شد. مهمان اولین برنامه دکتر فرزاد مقدم فارغ التحصیل رشته تبلیغات با گرایش مدیریت برند و مولف کتاب هفت گام برندسازی بودن. امیدواریم سلسه برنامه های مارکتاک به کسب و کارهای ایرانی کمک کنه تا بتونن برندی قدرتمند بسازن. این برنامه هر دو هفته یکبار به صورت اختصاصی از وب سایت آپارات پخش میشه.
کارشناس و مجری برنامه: رضا مهدوی

زمان پخش بزودی از کانال زیر اعلام میشود
@branding_rezamahdavi