• Let`s Build a Real Brand

ام بی ای نیوز

ام بی ای نیوز

ام بی ای نیوز

ام بی ای نیوز 300 294 رضا مهدوی

واژه‌نامه‌ منبعی مرجع است که اطلاعاتی راجع به گروهی از اشکال زبانی شامل کلمات، عبارات، کلمات اختصاری‌ و… را به مخاطبان ارائه‌ می‌کند. معنای این واژه ها به مانند راهنمایی برای ارتباط بهتر میان مخاطبان عمل می‌کنند. همگی ما برای ایجاد یک ارتباط بهتر نیاز به پیام‌ها و زبانی مشترک داریم. حال گردآورندگان “کتاب واژه نامه برند” عنوان می‌کنند: همواره یک مشکل ارتباطی میان مشاوران و مدیران ارشد برندها و صاحبان کسب‌ و کار در ایران وجود داشته است. این مشکل عدم وجود یک زبان مشترک میان آن‌هاست.
بهترین راه‌حل این مشکل گرد‌آوری و ایجاد یک واژه نامه برند است. واژه‌نامه‌ای که این زبان مشترک را بین مشاوران و مدیران برند و صاحبان کسب‌ و کار ایجاد‌ می‌کند. به تازگی کتاب واژه‌نامه برند توسط “انتشارات گردون سپهر” برای ایجاد این زبان مشترک منتشر شده است. واژه‌‌های این کتاب به همت دو تن از فعالان حوزه مشاوره برند “رضا مهدوی” و “محمد قاضی‌ زاده” گردآوری و ترجمه شده‌اند. با رضا مهدوی یکی از این گرداورندگان کتاب گفتگوی صمیمانه‌ای درباره این واژه‌نامه داشتم.

با چه انگیزه‌ای این کتاب را گردآوری کرده‌اید؟

حوزه فعالیت ما مشاوره برند است. در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده‌ایم. بر اساس این تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که مشکلی اساسی میان مشاوران برند و بازاریابی و صاحبان کسب‌ و کار در کشور وجود دارد. مشکل اساسی؛ نبود زبان و ادبیاتی مشترک میان این دو گروه است. در نتیجه به‌ دلیل‌ نبود این زبان مشترک، پیام‌های مناسبی میان آن‌ها منتقل نشده و آن‌ها حرف هم را درک نمی‌کنند. این مشکل، ما را به فکر جمع‌آوری مجموعه ای از واژه‌های حوزه برند و بازاریابی‌ و یافتن معادل‌های مناسب برای این واژه‌ها در زبان فارسی انداخت.

برای یافتن این معادل‌ها وسواس زیادی را به خرج دادیم. معادل‌هایی که تمامی جوانب و معانی آن واژه را دربر بگیرد. برای این مجموعه نیاز به منبعی مناسب داشتیم. این منبع کتاب واژه‌نامه‌ی شرکت اینتربرند بود. این شرکت نیز براساس تحقیقات از منابع مختلفی تمامی واژه‌های این حوزه را جمع‌آوری کرده بود. ما از این کتاب به عنوان منبع اصلی استفاده کردیم. البته کار ما به دلیل یافتن معادل‌های مناسب برای این واژه‌ها مشکل تر از گروه اینتر‌برند بود. این پروژه ۲ سال طول کشید و در نسخه آخر برخی واژه‌ها به این منبع اضافه و کم شد.

تفاوت‌ این کتاب با کتاب‌های مشابه در بازار چیست؟

کتاب‌های مشابه‌ بسیاری در این حوزه چاپ شده است. شاید بهترین روش برای پی بردن به تفاوت این کتاب با کتاب‌های مشابه در بازار مطالعه چند صفحه ازاین واژه‌نامه‌ است. با مطالعه کتاب‌های مشابه متوجه کیفیت ترجمه و انتخاب معانی و معادل‌های واژه‌ها خواهید شد. در اکثر کتاب‌های مشابه وسواسی که ما برای ترجمه و انتخاب معادل‌ها در نظر گرفتیم، صورت نگرفته‌ است. انتخاب معادل‌های این واژه‌ها، به دلیل ساختن زبانی مشترک اهمیت ویژه‌ای دارد. این گروه از کتاب‌ها به عنوان منبعی مهم میان اعضای گروه مشاوران برند در نظرگرفته می‌شوند. در نتیجه کسانی که علاوه بر شناخت کامل زبان مبدا و مقصد به این رشته تخصصی (مشاوره‌ برند و بازاریابی) تسلط کامل دارند باید اقدام به ترجمه این گروه از کتاب‌ها کنند.

همچنین ما وسواس خاصی در انتخاب واژه‌ها و ترجمه باکیفیت آ‌ن‌ها داشتیم. به نظر من همین عامل تفاوت این کتاب با موارد مشابه‌ها آن در بازار شده است. مطمئنا این کتاب اشکالاتی نیز دارد. ولی با توجه به فعالیت مداوم ۲ساله‌ای که برای این پروژه اختصاص دادیم به نظرم خروجی قابل قبولی بدست‌ آوردیم. ما سعی‌خواهیم کرد در نسخه‌های بعدی دامنه لغات و اصلاحات را افزایش دهیم. نسخه‌های بعدی این کتاب به‌ روز رسانی خواهد شد. در نتیجه اگر واژه‌ای جدیدی را از طرف کسانی که این کتاب را مطالعه کرده‌اند دریافت کنیم حتما در نسخه‌های بعدی استفاده‌ خواهیم کرد.

ترجمه و گردآوری این واژه‌ها چه کمکی به مشاوران حوزه برند و بازاریابی می‌کند؟

این کتاب زبانی مشترک را میان مدیران و مشاوران حوزه برند و بازاریابی و صاحبان کسب‌وکار خلق خواهد کرد. همانطور که می‌دانید برای رسیدن به ارتباطی موثر باید پیام‌های مناسب و مشترکی میان فرستنده و گیرنده تبادل‌ شود. در نتیجه هر دو گروه با مطالعه این کتاب می‌توانند به این پیام مشترک در ارتباط با هم برسند. این دو گروه باید بدانند درباره چه مفاهیم و واژه‌هایی صحبت می‌کنند. برای درک‌ مفاهیم این کتاب کمک به سزایی به آن‌ها خواهد کرد. برای مثال برداشت بسیاری از صاحبان کسب‌ و کار از مفهوم واژه ی برند، فقط لوگو است. شاید زمانی مفهوم برند، فقط لوگو بوده ولی معانی این واژه در طول زمان بسط داده شده است. در این کتاب درباره این مفاهیم، توضیحات کاملی داده‌ شده است.

به نظر من این کتاب نقشی اساسی در ارتباط بهتر و موثرتر میان مشاوران و مدیران حوزه برند و بازاریابی و صاحبان کسب‌ و کار ایفا خواهد کرد. بعد از مطالعه این کتاب افراد اصلاحات این حوزه را به نامی واحد صدا خواهند کرد. در حال حاضر از برخی مفاهیم‌ برداشت‌های متفاوتی می‌شود. برای مثال برخی واژه Merchandising ا را چیدمان کالا معنی‌ می‌کنند، درصورتی که این معنی تنها بخشی از این واژه را دربر می‌گیرد. به نظر ما بازارآرایی تمامی ابعاد این واژه را دربر می‌گیرد. وسواس زیاد در انتخاب معانی درست به این دلیل بود که این کتاب یک مرجع در حوزه برند محسوب می‌شود و این دغدغه که قرار است واژه‌های برند با این نام‌ها شناسایی شوند ضرورت را دو چندان کرد.

سخن آخر: لازم می‌دانم از جناب آقای محمدرضا رحیم مدیر انتشارات گردون سپهر به خاطر حمایت بی دریغشان در چاپ این کتاب تشکر ‌کنم. همچنین از آقایان اسماعیل مهاجری، پرهام یگانه‌ و آرمین انصاری که در بازخوانی این کتاب به ما کمک کردند سپاسگذارم.
درآخر باید بگویم: وسواس زیاد در انتخاب معانی، مزیت رقابتی این کتاب با موارد مشابه در بازار محسوب می ‌شود. درنتیجه مطالعه‌ این کتاب را به تمامی دوستانی که در این حوزه فعال هستند پیشنهاد می‌کنم. همچنین این کتاب برای دانشجویان مدیریت اجرایی نیز مفید خواهد بود.

گفتنی است؛ این کتاب ۱۷۴ صفحه‌ای در تیراژ یک هزار نسخه با بهای ۱۲۰۰۰ هزار تومان از طرف انتشارات گردون سپهر منتشر شده است.

mbanews.ir _ واحد خبر _ نرگس فرجی
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

لینک خبر

    با من تماس بگیرید